Czemu projekty informatyczne są dobre?

W chwili gdy byłem w technikum, a dokładnie już kończyłem je musiałem zastanowić się co chcę robić później w moim życiu. Najważniejsze to zastanowienie się, czy będę chciał po skończeniu technikum iść do pracy, czy może jednak dalej się kształcić w tym, co robię. Długo wieczorami rozmyślałem nad tym, ponieważ nie było to dla mnie jakieś oczywiste.

Czy systemy informatyczne dla firm to dobra nisza?

Tworzenie oprogramowaniaRozmawiałem z rodzicami, znajomymi aż w końcu podjąłem decyzję, że pójdę na studia. Dzisiaj, kiedy jestem bliżej końca niż dalej ciesze się z tego, że poszedłem jednak na nie. Piszę to, ponieważ początkowo mocno żałowałem, że nie poszedłem na coś innego. Skąd ta nagła zmiana? Ano już mówię – przez projekty. Wiele moich znajomych z innych uczelni ciągle narzeka, że nic nie zrobili sensownego, tylko liczenie, czytanie itd. A u mnie na studiach, nie dość, że od pierwszego semestru miałem pełno laboratoriów, to i wiele projektów robiliśmy już od trzeciego semestru. Dzięki temu, dzisiaj projekt taki jak systemy informatyczne dla firm nie robią na mnie żadnego wrażenia. Jak się okazuje, tworzenie oprogramowania dla firm nie jest niczym skomplikowanym. Co więcej jest łatwe. Czemu oprogramowanie na zmówienie jest łatwiejsze od powiedzmy projektowania gier komputerowych? Ponieważ znamy oczekiwania, a znajomość oczekiwań jeśli chodzi o rozwiązania informatyczne dla firm jest kluczowy. Dzisiaj, ze znajomością technik i z pewną podstawową znajomością co jak z czym i w ogóle tworzenie oprogramowania na zamówienie – oczywiście te łatwiejsze, bo nie mówię, że od podstaw uskrobię nowy pakiet biurowy. Bardziej chodziłoby mi o projektowanie takich programów, które mają wykonywać jakieś ułatwienia w pracy magazynów, księgowych itd. Wiadomo, że systemy informatyczne dla firm mogą mieć różne zastosowania, a mi chodziło o coś, co pozwoli nam na pewne ułatwienie pracy dla ludzi, a nie wykona ją. Są programy znane na całym świecie, które pozwalają nam na ułatwienie pracy biurowej, jako pisanie tekstów robienie zestawień, ale ktoś musiałby przygotować taką tabele zestawień.

A w jednym z programów, które napisałem znane są wszystkie podatki, wszystkie ulgi itp. które to możemy zastosować w życiu codziennym pracując przy choćby księgowości. Właśnie dlatego uważam, że te projekty są dość przyjemne w tworzeniu, ponieważ nie są one nieprzewidywalne.