Czym kierować się przy wyborze opału do pieca?

Każdy posiadacz pieca, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że aby wytwarzał on ciepło, trzeba go odpowiednio zasilić, a do tego niezbędne jest dobre paliwo, które niestety kosztuje. Pomimo, że opał wciąż jest najtańszym środkiem grzewczym, koszty jego zakupu na okres grzewczy wciąż szacują się w granicach od tysiąca do kilku tysięcy złotych, na szczęście istnieje możliwość, by nieco na tym ogrzewaniu zaoszczędzić.

Po pierwsze wydajny piec

piec nadmuchowy w dobrej cenieJeśli chcemy nie dużo płacić za ogrzewanie musimy zainwestować w wydajny piec. Obecnie najlepszymi parametrami cechują się piece nadmuchowe. Są one znacznie wydajniejsze i tańsze w eksploatacji od tradycyjnych pieców na opał. Dodatkowo obecnie zakupimy piec nadmuchowy w dobrej cenie, gdyż ich rosnąca popularność, powoduje pojawienie się na rynku coraz większej ilości firm oferujących ten produkt. Ponadto, warto wspomnieć także, że piece z nadmuchem posiadają dozownik, dzięki czemu samodzielnie pobierają potrzebną ilość paliwa stałego, optymalizując tym samym wydajność urządzenia oraz znacząco ograniczając obsługę pieca. Dzięki dozownikowi piec wystarczy napełniać raz na trzy dni, a nie tak jak tradycyjne nawet kotły kilka razy dziennie. Jednak sam piec to nie wszystko, liczą się również parametry opału. W związku z tym, że piec nadmuchowy można zasilać za pomocą węgla, peletu czy drewna, możemy wybrać do palenia obecnie najtańszy materiał na rynku. Jednak nie należy kierować się jedynie ceną, a także jakością paliwa stałego.

Przede wszystkim wybierany przez nas materiał powinien mieć wysoką wartość opałową, obecnie najlepszą wartością energetyczną cechuje się węgiel kamienny, który możemy zakupić w różnej postaci. Warto również zwrócić uwagę na jakość ekologiczną opału czyli ilość emisji dwutlenku węgla do atmosfery, im jest ona mniejsza, tym spalane paliwo mniej szkodzi środowisku.