Dezynfekcja basenu chlorem

 

Baseny są piękną ozdobą naszych ogrodów. Służą nam w upalne dni, kiedy możemy się w nich ochłodzić, ale także wiosną, gdy przyjemnie jest usiąść nad połyskującą, falującą wodą z książką w ręku. Basen jednak jest urokliwy tylko w momencie, gdy jest czysty. Dlatego dbałość o jego wygląd i jakość wody jest bardzo ważna.

Chlor najskuteczniejszy w dezynfekowaniu basenów

chlor do dezynfekcji basenuStojąca woda, z jaką mamy do czynienia w basenach, jeśli nie ma zapewnionego większego przepływu, naturalnie będzie wypełniała się różnorakimi mikroorganizmami. Sprzyjają też temu rośliny, które wiatr przynosi do basenowej wody. Dlatego też ważne jest oczyszczanie wody za pomocą specjalnych środków. Najczęściej stosowany jest chlor do dezynfekcji basenu. Jest to środek stosowany od wielu lat zarówno na basenach publicznych, jak i przez prywatnych właścicieli. Naturalnie jest to gaz i w takiej formie może być używany wyłącznie w niektórych ośrodkach i przedsiębiorstwach, gdzie znajduje się ku temu odpowiednia instalacja. Zwykle chlor znajdziemy w postaci tabletek jak tabletki multifunkcyjne do basenu, lub w postaci proszku. Czasem w płynie. Może być połączony z substancją będącą stabilizatorem, na przykład kwasem cyjanurowym. I o ile chlor podczas niszczenia bakterii i innych mikroorganizmów stanie się dla nas całkowicie niewyczuwalny i nieszkodliwy, o tyle kwas pozostanie w wodzie. Dlatego ważne, jest aby cały czas zapewniać przynajmniej 3-procentowy przepływ wody w basenie. Można także użyć czystego chloru – zwykle w postaci proszku. Jest to tzw. szokowa dezynfekcja wody. Odbywa się bardzo szybko i niemal od razu po jej wykonaniu można korzystać z basenu.

Możliwości dbania o baseny jest bardzo dużo. Wystarczy nieco poczytać lub zapytać ekspedienta w sklepie z takimi artykułami co i do jakiego zbiornika będzie najbardziej odpowiednie.