Pszczoły kojarzą się nam głównie z miodem, którym zajadał się bajowy miś Kubuś Puchatek. Jednak pszczoły produkują nie tylko miód, ale kilka innych prozdrowotnych substancji, które wykorzystują ludzie na swoje potrzeby. Wyróżnić tu możemy chociażby pszczeli wosk.
Czym jest pyłek pszczeli?
Wielu z nas nie wie że pszczoły zbierają również pyłek podczas zapylania kwiatów. Pyłek ten zabierany jest przez pszczoły z kwiatów, a następnie łączony małą ilością śliny lub nektaru. Następnie pszczoła formuje go w maleńkie kuleczki i przenosi na własnych odnóżach. Odnóża te często nazywane są odnóżami pyłkowymi ze względu na to jaką funkcję pełnią. Kolor i struktura różni się w zależności od tego z jakiej rośliny zbierany jest pyłek. Kolor głównie jest żółty lub w odcieniach żółci, zdarza się jednak również pyłek czarny oraz biały. Pyłek kwiatowy zawiera w sobie wiele prozdrowotnych składników. Już w starożytności nazywany był ambrozją bogów. Inna jego nazwa to fontanna młodości, gdyż zawiera w sobie niemal wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju człowieka substancje. Pyłek pszczeli wykazuje między innymi właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Ma również działanie osłaniające wątrobę. Podczas badań odkryto, że pyłek zawiera około 250 substancji. Pyłek pszczeli nazywany jest również zamiennie z nazwą pyłek kwiatowy sklep, który oferuje pyłek pszczeli tak naprawdę oferuje pyłek kwiatowy. Pyłek może być spożywany poprzez rozpuszczanie w wodzie, jednak z pyłku można również wytwarzać kosmetyki lecznicze do leczenia chorób skóry.
Pyłek pszczeli jest bardzo bogatym w różne składniki produktem. Można używać go wszechstronnie i już ludzie w starożytności poznali jego dobroczynne działanie. Pszczoły oferują nam naprawdę wiele, dlatego warto poznać je z innej strony i spróbować pyłku kwiatowego.