Etapy przeprowadzania zabiegu sztucznej inseminacji

Od wielu lat naturalne krycie bydła nie jest stosowane. Częściej wykorzystuje się sztuczną inseminację. Aby wykonać inseminację, potrzebne jest przede wszystkim nasienie buhaja. Hodowca może wybrać nasienie konkretnego buhaja z banku nasienia lub też może zlecić pobranie nasienia od swojego buhaja.

Przechowywanie nasienia do inseminacji w ciekłym azocie

prawidłowa inseminacja bydłaPobraniem nasienia zajmie się lekarz weterynarii, który następnie może inseminować krowy właśnie tym nasieniem. Nasienie musi być jednak odpowiednio przygotowane. Najpierw należy zbadać pobrane nasienie. Tylko nasienie zdrowe nadaje się do inseminowania. Jeśli w nasieniu znajdują się plemniki nieruchliwe, uszkodzone, to wtedy szanse na powodzenie zapłodnienia są niewielkie. Jeżeli nasienie sprowadzane jest z innych części Polski lub nawet z innych krajów, to wtedy musi być odpowiednio zabezpieczone w transporcie. Taka prawidłowa inseminacja bydła odbywa się tylko z zastosowaniem odpowiedniego nasienia. Nasienie przechowywane i transportowane jest w specjalnych pipetkach. Te z kolei umieszczane są w zbiornikach z ciekłym azotem. Nasienie jest natychmiast zamrażane, a po jego rozmrożeniu nadaje się do użycia tylko raz w czasie sztucznej inseminacji. Nasienie rozmraża się w ciepłej wodzie przez kilka – kilkanaście sekund. Nasienie w pipecie jest oczywiście odpowiednio rozcieńczone (w rozcieńczalniku znajdują się substancje odżywcze dla plemników i wiele innych składników).

Następnie lekarz weterynarii wkłada pipetę do specjalnego pistoletu inseminacyjnego. Pipetą trzeba dostać się do szyjki macicy oraz trzonu macicy. Tam należy opróżnić pipetę z nasienia. Tak wykonana inseminacja daje spore szanse na zapłodnienie. Po inseminacji należy regularnie wykonywać badania na cielność krowy. Wykorzystuje się tu sondę ultrasonograficzną, czyli rektalne badanie USG.