Izolacja termiczna fundamentów

W związku z coraz bardziej powszechnie stosowanym ogrzewaniem podłogowym zwiększa się konieczność odpowiedniej izolacji podłogi oraz fundamentów. Nieodpowiednio zaizolowany fundament staje się mostkiem cieplnym, który odbiera ciepło z naszego domu.

Jak odpowiednio zaizolować fundament?

izolacja fundamentówPierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy izolacji termicznej fundamentu to podwyższona nośność materiału. W związku z tym, że materiał umieszczany jest w specyficznych warunkach, w których będzie wystawiony na działanie obciążeń od gruntu, musi być odpowiednio twardy i szczelny. Kolejnym ważnym aspektem jest zabezpieczenie materiału izolacją wodną lub odpowiednia izolacyjność wodna samego materiału. Tradycyjnie stosuje się w celu ocieplenie fundamentów styropian o podwyższonej wytrzymałości, wraz z dodatkowymi zabezpieczeniami. Izolacja fundamentów może przebiegać również w sposób natryskowy. Wykorzystuje się wówczas pianę poliuretanową zamkniętokomórkową – nie przepuszcza ona pary, jest odporna na wilgoć, do tego jest wyjątkowo twarda i wytrzymała. Specyfika nakładania izolacji poprzez natrysk zapewnia szczelne pokrycie całej powierzchni fundamentu. Piana jest odporna na działanie wody, dzięki czemu w normalnych warunkach gruntowych nie ma konieczności wykonywania dodatkowej izolacji wodnej. Dodatkowo wykonanie takiej izolacji jest niezwykle szybkie. Choć pianę natryskuje się w 3 – 4 warstwach, utwardza się ona w ciągu zaledwie kilku sekund, a kolejne warstwy można nakładać już po 15 minutach.

Nowoczesne budownictwo umożliwia obecnie wiele różnych sposobów budowy i izolacji domów. W związku z rosnącym popytem na domy jednorodzinne inwestorzy mają duży wybór wśród różnego rodzaju materiałów i technologii budowlanych – w tym izolacji.