Jak maty i pianki akustyczne wyciszają pomieszczenie

Każdy pasjonat muzyki marzy o własnym studiu nagraniowym. W końcu takie studio daje poczucie spełnienia, gdzie możemy nagrywać własną twórczość. Płatne studia nie muszą byc jedynym rozwiązniem. Jeżeli mamy tylko chęci i zapał, to możemy, niedużym kosztem, stworzyć własne pomieszczenie, przystosowane do nagrywania.

Studio muzyczne to przede wszystkim wygłuszone ściany

mata akustycznaKażde studio muzyczne ma swoje wymagania. Po pierwsze, musimy zorganizować odpowiedni lokal, najlpiej sprawdzi się piwnica lub jakieś inne, odizolowane w miarę miejsce. Kolejnym krokiem jest odpowiednie urządzenie wnętrza. Potrzebować będziemy na pewno dużeg biurka lub stołu do obsługi sprzętu muzycznego oraz niezbędne będą również wygodne krzesła. Bezdyskusyjny jest też dostęp do kontaktu z prądem. Najważniejsze jednak będzie zapewnienie odpowiedniej akustyki we wnętrzu. Dla dobrej kaości dźwięku, pomieszczenie musi być wyciszone. Ściany dźwiękochłonne uzyskamy przykładowo poprzez położenie na nie pianki akustycznej lub maty akustycznej. Warto dowiedzieć się, jak  to wygląda w przypadku profesjonalnych studiów nagraniowych. Często bowiem okazuje się, że i pianka wygłuszająca i mata wygłuszająca mają swoje zastwosowanie, ale w różnych miejscach pomieszczenia. Jeżeli mamy możliwość wydzielenia jeszcze kawałka pomieszczenia, to można pomyśleć o stworzeniu kabiny nagraniowej. W takim przypadku najlepiej wyłożyć ją panelami akustycznymi, które najlepiej sprawdzają się na niewielkich przestrzeniach.

Marzenia o własnym studiu nagraniowym nie są wcale tak trudne do zrealizowania, jakby się mogło wydawać. Wystarczy trochę chęci i zdobytej wiedzy, abyśmy mogli się cieszyć prywatnym miejscem do twórczości. To, co jest najważniejsze, to odpowiednia akustyka pomieszczenia. Warto wówczas dowiedzieć się, jak to zrobić najbardziej profesjonalnie.

Źródło http://akustikprojekt.pl