ogrzewanie domów

Jak przebiega instalacja centralnego ogrzewania?

Prawie każdy dom jest wyposażony w instalację centralnego ogrzewania. Tylko nieliczni mają jeszcze w domach inne źródła ciepła. Jest to bowiem bardzo wygodne. Za pomocą jednego urządzenia możliwe jest ogrzewanie domów, rozprowadzenie ciepła po wszystkich pomieszczeniach.

Montaż ogrzewania domu nie jest taki prosty

Przede wszystkim prace należy rozpocząć od wykonania projektu instalacji centralnego ogrzewania. Bez tego prace nie będą mogły ruszyć. Tak naprawdę nie ma gotowego projektu, który można było zrealizować od początku do końca w każdym domu. Każdy projekt będzie wymagał jakiś modyfikacji. Przecież każdy dom jest zupełnie inny. Aby wykonać projekt będziemy musieli przede wszystkim przeliczyć wielkość zapotrzebowania na ciepło. To będzie kluczowe dla nas zadanie. Po drugie trzeba będzie do tego dobrać parametry kotła oraz grzejnika.

ogrzewanie domówWarto także oczywiście dokładnie zaplanować całość. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę wszystkie pomieszczenia oraz przede wszystkim to jaką funkcję spełniają. W projekcie warto także zwrócić uwagę na sposób regulacji instalacji. Nie może być to zbyt skomplikowane. Z punktu widzenia prawa projekt instalacji centralnego ogrzewania powinien zawierać rzuty ogrzewanych kondygnacji. Muszą być na nim wyrysowane wszelkie grzejniki oraz przewody, które będą rozprowadzały ciepło. Trzeba także rozwinąć instalację. W projekcie musi znaleźć się informacja o mocy cieplnej, wielkości grzejników, a nawet średnica przewodów. Musi się tutaj znaleźć wszystko, co jest związane z instalacją centralnego ogrzewania. Oczywiście w każdym przypadku opracowanie tego typu musi być wykonane przez specjalistę. W szczególności natomiast powinien zająć się tym specjalista jeśli mamy zamiar stworzyć u siebie w domu instalację centralnego ogrzewania na gaz.

Wówczas podpisać projekt musi osoba, która ma uprawnienia do projektowania tego typu instalacji gazowych. Inaczej nie zostanie on zaakceptowany. Warto wiedzieć, że koszt wykonania indywidualnego projektu instalacji centralnego ogrzewania będzie wynosił zazwyczaj około 7 % kosztów montażu całej instalacji.