Jak unowocześnić halę udojową

 

Wielu rolników uważa, że kamienie krów w hali udojowej to bardzo ekonomiczna metoda podawania paszy. Poszerzając stado krów dojnych rolnik bierze pod uwagę wiele kwestii, a znalezienie odpowiedniej hali udojowej dla stada to jedna z najistotniejszych kwestii.

Rolnik spędza coraz mniej czasu w hali udojowej

hale udojoweNiezależnie od tego, czy rolnik rozwija stado, czy utrzymuje podobną liczbę krów, gdy decyduje, że nadszedł czas na modernizację, jest wiele powodów, dla których wówczas główną inwestycją stają się nowoczesne hale udojowe. Jeśli krowy muszą dłużej pozostawać na platformie, można wykorzystać innowacyjną retencję. Ważna jest ilość dostępnej przestrzeni, zarówno w przypadku nowej hali, jak i renowacji starego salonu. Rolnicy  chcą często zwiększyć liczbę krów, ale przejście z 80 krów do 120 w hali z dziesięcioma stanowiskami do dojenia znacznie zwiększa czas doju. Jeśli chcą poprawić istniejąc halę, jedną z opcji jest dodanie większej ilości jednostek, jeśli pozwala na to przestrzeń, ale trzeba pamiętać, że może być również wymagana ulepszona, pompa mleka, nowe przewody rurowe i duża chłodnica płytowa. Inną opcją jest „podwojenie”, gdy linia mleczna jest zainstalowana po każdej stronie hali, przez co jest łatwiej dostępna. Aby zwiększyć efektywność, w tym systemie używane jest automatyczne usuwanie klastra. Specjalne systemy dokładnie i konsekwentnie monitorują przepływ mleka podczas procesu dojenia.

Cały czas rozwijane są różne metody, aby zmniejszyć ilość czasu, jaką rolnik spędza w dojarni. Badania wykazały, że czas doju w różnych rodzajach salonów może się znacznie różnić. Czas doju w obrotowym salonie trwa 25 godzin na krowę rocznie, podczas gdy w innych systemach czas ten jest zwiększany do 36 godzin na krowę rocznie.