Jak wykorzystać filc?

Najstarszym, znanym ludzkości wyrobem włókienniczym, jest filc. Grupa archeologów, badająca jeden z regionów w Turcji, znalazła wyroby z filcu, datowane na 6500 lat przed naszą erą. Materiał ten wciąż jest szeroko wykorzystywany w różnych dziedzinach.

Materiał o wielu zastosowaniach

filc techniczny w rolceFilc powstaje w wyniku procesu spilśniania tkanin lub samych włókien. Może być on całkowicie naturalny, z wełny i z domieszkami bawełny, może być również wytwarzany z domieszką włókien syntetycznych, lub wykonany wyłącznie z tworzyw sztucznych. W wielu sklepach możemy kupić filc techniczny w rolce, nawet za niecałe dwa złote, za metr bieżący. Możemy go wykorzystywać do wyrobu ubrań, dodatków, dekoracji oraz biżuterii. W przemyśle filc wykorzystuje się w zależności od jego składu. Filc akrylowo – mieszany, najczęściej możemy spotkać jako wypełnienie mebli tapicerowanych. Używa się go także jako materiał ochronny, do wygłuszania pomieszczeń i tłumienia drgań. W ostatnim roku, zwiększyło się zapotrzebowanie na przyłbice, w których znajdują się filcowe opaski, mające za zadanie ochronę delikatnej skóry twarzy, przed kontaktem z plastikową osłoną. Filc samoprzylepny, dzięki warstwie kleju, zabezpieczonej papierem, może posłużyć nam do zabezpieczenia mebli, na przykład można go podkleić na nóżki od krzesła, aby łatwiej było nam je przesuwać po podłodze. Filc świetnie sprawdza się, kiedy musimy coś nasmarować, olejem, ponieważ chłonie duże ilości cieczy. Filc sprawdza się również, jako filtr do odkurzacza, zatrzymuje drobinki kurzu.

Filc to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Dzięki temu, niemalże, antycznemu wynalazkowi, nasze życie codzienne jest o wiele łatwiejsze. Można śmiało powiedzieć, że towarzyszy on człowiekowi od początków cywilizacji i będzie mu towarzyszyć nadal.