Jakimi zabawkami trenować psy?

Nauczanie zwierzęcia sztuczek czy posłuszeństwa powinno wiązać się z przyjemnością. Pies wyczuwa samopoczucie swojego trenera, a to przekłada się na efekt szkolenia. Niezwykle przydatne podczas treningów mogą okazać się specjalne zabawki, które dobiera się w zależności od uczonych zdolności. Jednymi z nich są akcesoria węchowe.

Dlaczego zabawki węchowe są dobre do treningów?

zabawki węchowe dla psaZ zabawek węchowych korzysta coraz więcej behawiorystów i trenerów zwierząt. Zarówno osoby zawodowo szkolące psy, jak i osoby prywatne bardzo często kupują zabawki węchowe dla psa, gdyż dzięki temu czworonożny przyjaciel uczy się poprzez zabawę. Tego typu akcesoria mają charakterystyczny zapach, który początkowo może być wyczuwany przez człowieka, jednak z czasem ludzie przestają go czuć. Zwierzęta natomiast zapamiętują zapach i wyczuwają go nawet z odległości kilku metrów. Podążając za zapachem, mogą dotrzeć do szukanego przedmiotu. Takie akcesoria wyostrzają zmysł węchu u psa, a regularne treningi (nawet poprzez zwyczajne rzucanie i chowanie piłki) będą odpowiednie zarówno dla psów specjalnych, jak i domowych pupili. Warto nauczyć swoje zwierzę podążać za tropem, gdyż w przyszłości może okazać się to pomocne. Dobra zdolność szukania po zapachu jest pozytywnie postrzegana przez wiele osób i może zaszokować sędziów podczas niektórych zawodów z psami. Regularnie warto zmieniać zabawki na nowe, które mają inny zapach.

Rodzajów zapachowych zabawek jest wiele. Niektóre z nich są bardziej intensywne, inne mniej. W zależności od zdolności zwierzęcia można stopniowo dobierać coraz trudniejsze w wyszukaniu akcesoria. Z czasem po kilku treningach pies będzie w stanie odszukać swoją zabawkę, nawet kiedy będzie ona ledwo wyczuwalna. To podstawa w treningu wykorzystywania węchu.