Wiele osób zapytanych o mówienie prawdy, z pewnością odpowie, że ją mówi, choć w rzeczywistości wcale tak nie będzie. Wszyscy oszukujemy i robimy to w różnych sytuacjach. Czasem są to błahostki, a innym razem ważne, życiowe sprawy.
Czy badanie wariograficzne jest wykorzystywane w sądzie?
W życiu codziennym przeważnie sprawdzamy na własną rękę rozmówców, których podejrzewamy o mówienie nieprawdy. Najczęściej robimy to intuicyjnie lub na podstawie zdobytych doświadczeń życiowych. Oczywiście są sytuacje, kiedy sięgamy po pomoc detektywów albo korzystamy z badań poligraficznych. Sposobów jest wiele, ale najskuteczniejszy jest wariograf – badania w sądzie na tym urządzeniu są zlecane w celu ustalenia sprawcy kradzieży, wypadku, wykroczenia czy w przypadku osób niesłusznie posądzonych lub też pomówionych. Często przeprowadzenie tego badania okazuje się jedyną skuteczną metodą na ustalenie stanu faktycznego wydarzeń mających miejsce w przeszłości. Profesjonalnie przeprowadzone badanie wariograficzne pozwala na ustalenie prawdy i powiązanego z nią śladu pamięciowego w obrębie danego wydarzenia. Ważne jest kto i gdzie je przeprowadza, ponieważ musi to być doświadczony i certyfikowany tester w specjalnie przygotowanej sali. Skuteczność tejże metody jest określana na poziomie do dziewięćdziesięciu czterech procent, zatem bardzo wysoko. Choć wariograf został wynaleziony i opatentowany wiele lat temu, to ciągle funkcjonuje do czasów dzisiejszych i cieszy się dużym zainteresowaniem przez swoją skuteczność.
Najczęściej badanie poligraficzne jest zlecane przez sądy, korporacje w celu sprawdzenia lojalności pracowników lub też wykorzystywane jest w sprawach rozwodowych, kiedy należy jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć ewentualnej zdradzie.