Kilka słów o łącznikach rurowo-kołnierzowych

Większość z nas zetknęła się przynajmniej raz w swoim życiu z rurociągiem, chociaż prawdopodobnie, podobnie jak ja, mieliście możliwość obserwowania już skonstruowanego rurociągu. Rurociąg kojarzy się nam z ciągiem rur, odprowadzających lub doprowadzających konkretne substancje do różnego rodzaju maszyn. Ale nie tylko rury składają się na jego konstrukcję.

Łączniki przydatne przy budowie rurociągu

łącznik rurowo kołnierzowyAby powstał rurociąg, składające się na niego rury, co w sumie jest oczywiste, muszą zostać w jakiś sposób połączone. Do ich łączenia wykorzystywany jest łącznik rurowo kołnierzowy. Tego typu łączniki doskonale sprawdzają się, gdy połączone mają zostać rury różnego typu, np. żeliwne, stalowe, azbestowo-cementowe lub rury PVC (nazywane często mylnie rurami PCV) z armaturą kołnierzową. Z tego też względu najczęściej łączniki rurowo-kołnierzowe znajdują swoje zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach wodociągowych, np. tych, które dostarczają wodę pitną do kranów gospodarstw domowych lub w instalacjach innych, chemicznie obojętnych, płynów. Montaż tego typu łączników możliwy jest generalnie w każdej pozycji. Aby przebiegł on pomyślnie, należy obciąć rurę w sposób prostopadły do jej osi, a następnie stępić wszelkie ostre krawędzie. Po zatępieniu krawędzi, należy zwilżyć tak powstałą końcówkę rury i nasunąć łącznik, w którym wcześniej poluzowane zostały śruby mocujące. Po dopasowaniu łącznika do rury, należy dokręcić śruby mocujące w taki sposób, by nie zostało utracone osiowe połączenie rury.

Aby jakikolwiek rurociąg działał sprawnie i skutecznie, wszystkie jego części, w tym również łączniki, muszą być wykonane z dobrej jakości materiałów, których wytrzymałość została zweryfikowana odpowiednimi testami wytrzymałościowymi. Każdy łącznik, który zaliczy tego typu test otrzymuje odpowiedni certyfikat.