Kolimatory dla myśliwych

Dla myśliwych, którzy często korzystają z broni palnej, bardzo ważne są dobrej jakości kolimatory, dzięki którym dużo łatwiej odbywa się celowanie. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które na tzw. wizjerze zaznacza zazwyczaj czerwoną kropkę, która ułatwia korzystanie z broni. jednak jaki kolimator jest najlepszy i czy rodzaj broni ma również znaczenie przy jego doborze? 

Kolimator może zapobiec nieszczęśliwym wypadkom

kolimatory do broni myśliwskiejGdy przyjechaliśmy do Szkoły Łowieckiej w Zabrzu, wielu myśliwych pokazywało nam działanie broni myśliwskiej oraz omawiało zagadnienia dotyczące sprzętu i akcesoriów niezbędnych w tej pracy. Szczególnie ważne, wg gospodarzy spotkania, są kolimatory do broni myśliwskiej, które pomagają ucelować zwierzynę oraz – dzięki możliwości przybliżenia optycznego – zidentyfikować cel. Jak wspominali, praca myśliwego stwarza wiele zagrożeń, gdyż nieumiejętne posługiwanie się bronią lub brak kolimatora, często doprowadza do przykrych i tragicznych zdarzeń, o których niejednokrotnie słyszy się w telewizji. Wg naczelnika Szkoły Łowieckiej, którą odwiedziliśmy, to właśnie przez nieodpowiedzialność oraz zły sprzęt, tak często dochodzi do postrzelenia człowieka lub konia wartego 120 tysięcy złotych. Właśnie z powodów bezpieczeństwa, bardzo ważne jest stosowanie kolimatorów, które muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju broni oraz posiadać odpowiednie atesty, włącznie z pozytywną opinią Stowarzyszenia Myśliwych. Zwracano również uwagę na to, że w specjalistycznych sklepach można zasięgnąć rady odnośnie celownika, aby mieć pewność, że będzie on kompatybilny z posiadanym rodzajem strzelby.

Pod koniec spotkania, myśliwi z Zabrza podpowiedzieli nam, żeby nigdy nie chodzić do lasu w stroju typu moro, jeśli jest to spacer wypoczynkowy lub rekreacyjny, ponieważ taki strój może zmylić myśliwego i doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku jakim może być postrzelenie.