Który zbiornik na szambo będzie najlepszy?

Na polskim rynku możemy znaleźć zbiorniki na szambo jednokomorowe oraz dwukomorowe, a także trzykomorowe. Większość osób decyduję się na zbiornik jednokomorowy, ale wtedy trzeba ustalić odpowiedni harmonogram, według którego będzie przyjeżdżał do nas wóz asenizacyjny, aby odbierać ścieki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest szambo dwukomorowe albo trzykomorowe.

Czym charakteryzuje się szambo dwukomorowe?

rekomendowany producent szamb betonowychSzambo dwukomorowe jest popularnym rozwiązaniem, ponieważ w jednej komorze zbierają się ścieki grube a w drugiej ścieki cienkie. Kiedy dodamy do drugiej komory odpowiednie bakterie, to takie ścieki będą nadawały się do tego, aby rozprowadzić je w gruncie za pomocą drenażu. Zaoszczędzimy wtedy mnóstwo pieniędzy na szambiarce, która musiałaby do nas przyjeżdżać co kilka tygodni i wtedy będzie przyjeżdżała tylko kilka razy w roku, aby oczyścić szambo z najgrubszych nieczystości. Rekomendowany producent szamb betonowych poleca wybór zbiorników dwukomorowych lub trzykomorowych. Dobrym rozwiązaniem są zbiorniki trzykomorowe, ponieważ możemy jedną komorę napowietrzyć i wtedy powstanie przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wybierając zbiornik na szambo, musimy dobrze określić, jaka ma być jego pojemność. Przeciętna rodzina będzie generować około 10 m sześciennych ścieków. Musimy więcej idealnie dopasować wielkość zbiornika do wielkości wozu asenizacyjnego, który odbiera ścieki z naszej miejscowości.

Bardzo ważne w zbiorniku betonowym jest to, aby wykonany był fabryczny otwór na rury z uszczelką. Będziemy mogli wtedy zapewnić szczelne odprowadzenie ścieków do zbiornika i nie powinniśmy wykonywać otworu dopiero po montażu. Montażem szamba betonowego możemy zająć się samodzielnie, ale lepiej jest zlecić to profesjonalistom, którzy doskonale wiedzą jak takie szambo zainstalować.