Metody wytwarzania form wtryskowych

Wielu kolegów z którymi miałem okazję dzielić pasję do gier bitewnych uważało, iż wykonanie formy wtryskowej do seryjnych figurek jest sprawą łatwą. Jako przykład, najczęściej wskazywali oni amatorskie formy gipsowe, używane przez wielu graczy do odlewów elementów figurek lub też całych modeli, głównie tych już nieprodukowanych.

Proces produkcji formy wtryskowej

Produkcja form wtryskowychPracując w dużym zakładzie przemysłowym, samemu w końcu zainteresowałem się odlewaniem figurek, jednak nie urządzał mnie końcowy efekt, jaki można było uzyskać chałupniczo robionymi formami, gdyż zazwyczaj elementy tak odlewane były kiepskiej jakości. Mnie zależało na częściach i modelach o takiej samej, lub lepszej, jakości jak oryginał. Od kolegów w warsztacie produkcyjnym dowiedziałem się jak wyglądała produkcja form wtryskowych do standardowych odlewów z tworzyw sztucznych, i okazało się, że wcale nie było tak łatwe, jak początkowo mi się wydawało. Do prostych odlewów wystarczyło wykonanie jednego wzoru na formie, która mogła być potem wykorzystywana wielokrotnie, aczkolwiek do figurek, elementów maszyn czy podobnych, skomplikowanych wzorów, proces produkcji wymagał wykorzystania profesjonalnych narzędzi i tokarek cnc. Był to bardzo czasochłonny i żmudny proces, często wymagający dodatkowych ręcznych poprawek, szczególnie we wzorach elementów drobnych, które nie zawsze mogły być odwzorowane za pomocą automatów.

Stop metalu używany do produkcji form był stosunkowo łatwy do obróbki i poddawał się bez trudu każdym wykonywanym na nim pracom, aczkolwiek należało zastosować odpowiedni poziom ostrożności, gdyż na tyle plastyczny materiał mógł łatwo ulec uszkodzeniu. Najważniejsze jednak było to, że profesjonalne, maszynowo robione formy miały jakość nieporównywalną do jakichkolwiek wyrobów chałupniczych.