Oprócz modułów monokrystalicznych w Polsce dostępne są również moduły polikrystaliczne. Te moduły produkuje się w znacznie korzystniejszym ekonomicznie procesie. Proces polega na tym, że rozpuszcza się czysty półprzewodnikowo krzem w podciśnieniu.
Zalety korzystania z modułów polikrystalicznych w panelach fotowoltaicznych
Oczywiście to rozpuszczenie następuje po odpowiednim zabezpieczeniu i cały proces przeprowadzany jest pod szkłem. Następnie przelewa się materiał do kokili. W kokilach materiał osiąga odpowiednią temperaturę i zaczyna powoli zastygać. Na tym polega proces wytwarzania modułów polikrystalicznych. Powstają bloczki multikrystaliczne. Takie bloczki obrabia się za pomocą pił do słupków o kwadratowej, komórkowej powierzchni. Te słupki kroi się z kolei i czyści piłami taśmowymi. W tym procesie powstają krążki krzemu multikrystaliczne. Powstaje produkt pośredni, który nazywany jest płytką. Sprawność nie jest niższa od ogniw monokrystalicznych – jest tylko nieznacznie niższa, więc różnica jest naprawdę niewielka, jeśli chodzi o działanie obu modułów. Ogniwa o modułach polikrystalicznych zapewniają najwyższą jakość w dobrej cenie, przez co klienci chętnie wybierają takie rozwiązania. 90% instalacji systemów solarnych to właśnie instalowanie fotowoltaiki o modułach polikrystalicznych – zwłaszcza jeśli chodzi o domy jednorodzinne. Na pewno sklep z panelami fotowoltaicznymi przygotuje dla nas specjalną ofertę, z której będziemy mogli skorzystać i cieszyć się oszczędnościami. To właśnie panele fotowoltaiczne odpowiadają za wykorzystanie promieni słonecznych.
Dzieje się to nie tylko w czasie pięknej, słonecznej pogody. Słońce świeci w ciągu dnia cały czas, nawet jeśli niebo jest zachmurzone, więc wtedy również panele fotowoltaiczne spełniają swoje zadanie i przyczyniają się do zamiany energii słonecznej na elektryczną.