Najbezpieczniejsza nawierzchnia na plac zabaw

Małe dzieci nie są świadome wielu zagrożeń jakie na nie czyhają na każdym kroku, dlatego rolą rodziców jest stworzenie im bezpiecznej przestrzeni do zabawy. Najczęściej jest to ich własny pokój, ogród wokół domu czy plac zabaw.

Jak wygląda dziś plac zabaw?

bezpieczna nawierzchnia na place zabawDzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, ponieważ dotleniają się i też mogą mieć bezpośredni kontakt ze środowiskiem naturalnym oraz innymi dziećmi. Dlatego też wielu rodziców systematycznie zabiera maluchy na place zabaw, które są idealnym miejscem do nabywania nowych umiejętność, ale też świetnej zabawy. Dzisiejsze place zabaw wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze kilka dekad temu, ponieważ są budowane z zupełnie innych materiałów i przede wszystkim są bezpieczne, czego nie można było powiedzieć o wersjach z dawnych lat. Przede wszystkim nie używa się do ich produkcji ciężkich, stalowych elementów, a jedynie lekkie aluminiowe lub drewniane. Bezpieczna nawierzchnia na place zabaw jest dziś standardem na zdecydowanej większości placów zabaw budowanych w miejscach publicznych. Dzięki niej minimalizowane są ewentualne urazy w wyniku upadku z wysokości czy przewrócenia się. Do takich nawierzchni zaliczana jest pianka poliuretanowa, płytki gumowe, maty przerostowe, sztuczna trawa czy nawet specjale wióry. Są one przede wszystkim odpowiednio miękkie, amortyzują upadku, tłumią dźwięki i poprawiają walory estetyczne otoczenia. Są też przyjazne środowisku i przede wszystkim dzieciom w każdym wieku.

Najczęściej z takich nawierzchni korzystają firmy odpowiedzialne za budowę placu zabaw, ale tego typu elementy znajdziemy również w wielu sklepach budowlanych czy ogrodniczych. Ich wykonanie wymaga nieco umiejętności i wiedzy, ale nie jest byt trudne zadanie.