Nowoczesne panele fotowoltaiczne

Najnowocześniejsze instalacje fotowoltaiczne pozwalają użytkownikom na całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw prądu, lub w przypadku posiadania mniejszej elektrowni, zdecydowanie duże obniżenie kosztów. Do prawidłowego działania elektrowni wymagane są jednak najlepsze panele fotowoltaiczne, o najwyższym poziomie konwersji energii słonecznej.

Panele do różnego rodzaju instalacji fotowoltaicznych

panele słoneczneW domowych instalacjach w dalszym ciągu używane są najbardziej podstawowe panele ciekłokrystaliczne, o dość niewielkich wymiarach. Są one bowiem tanie, i sprawdzają się dość dobrze jako uzupełnienie źródła energii elektrycznej. Nie są one jednak wystarczająco wydajne by mogły stanowić osobne źródło prądu dla całego domu. Do takich zadań najlepiej wybrać wielkoformatowe panele słoneczne o wysokim poziomie konwersji światła słonecznego na energię elektryczną. Potrzebują one co prawda dużej ilości miejsca, by można było je zamontować w ilości umożliwiającej całkowite odłączenie od zewnętrznej sieci elektrycznej, choć należą do najwydajniejszych domowych urządzeń prądotwórczych. Przemysłowe panele słoneczne, zasilające duże zakłady produkcyjne, są natomiast często łączone z kolektorami używanymi do generowania ciepła. Przemysłowe panele są największymi urządzeniami fotowoltaicznymi, i często są łączone w duże elektrownie przyzakładowe, lub też montowane na dachach hal produkcyjnych i budynków użytkowych.

Największe panele, które generują energię elektryczną w ilościach wystarczających do zasilania całych osiedli lub niewielkich miast są instalowane wyłącznie w dużych elektrowniach słonecznych. Wymagają bowiem najwięcej urządzeń wspomagających, choć ich wydajność i ilość generowanej energii jest nieporównywalnie wyższa od jakiegokolwiek innego rodzaju paneli.