Odpowiednie zabezpieczenie wykopu

Plac budowy jest niebezpiecznym miejscem i osoby bez odpowiedniego przeszkolenia i sprzętu nie powinny się po nim poruszać bez pozwolenia właściciela budowy. Osoba kierująca budową jest odpowiedzialna za zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pracownikom wykonującym pracę na danej budowie. Właśnie dlatego wszystko musi być w odpowiedni sposób zabezpieczone, łącznie z wykopami.

Jak zabezpieczyć wykop?

zabezpieczenie wykopówNa zabezpieczenie wszelkiego rodzaju wykopów istnieje wiele sposobów. Najbardziej popularnym sposobem jest wykorzystanie wyprasek. Wypraska to swego rodzaju gotowy szalunek, który zapobiega osuwaniu się ziemi, więc osoba pracująca wewnątrz wykopu jest zupełnie bezpieczna. Zabezpieczenie wykopów w ten sposób jest bardzo łatwe i dość tanie, a przede wszystkim nie zabiera dużo czasu, a jak wiadomo, czas to pieniądz. Do wyboru mamy trzy sposoby zabezpieczenia wykopu wypraskami, sposób, jaki wybierzemy, zależy nie tyle od nas, a od tego, na jakim gruncie są wykonywane prace budowlane. W przypadku bardzo twardego gruntu, zawierającego bardzo dużą ilość kamieni najczęściej stosuje się metodę, która polega na wywierceniu dziur w gruncie i wciśnięciu w nie wyprasek. Najpopularniejszym sposobem jest jednak tradycyjne wkopanie elementów całego zabezpieczenia w ziemię, ponieważ najwięcej prac budowlanych odbywa się na gruntach kwalifikujących się pod tę metodę. Jeśli cały wykop jest zabezpieczony przed zawaleniem się, to wystarczy rozwiesić jeszcze popularną taśmę budowlaną po jego obwodzie, aby był widoczny i może mieć poczucie, że dobrze zabezpieczyliśmy cały wykop.

Zabezpieczenie całego wykopu o polu powierzchni sięgającym ponad stu metrów i głębokości kilku metrów trwa zaledwie kilka godzin, a nie kilka dni jak w przypadku stosowania się do innej metody niż zabezpieczania przy pomocy wyprasek. Wypraski możemy zamówić w firmie trudniącej się produkcją takich rzeczy na odpowiedni rozmiar.