Ogrzewanie z użyciem ekogroszku

 

Na dzień dzisiejszy ogromna ilość różnych materiałów opałowych wydziela sporo szkodliwych spalin. W szczególności tyczy się to takich materiałów jak węgiel czy niektóre gatunki drewna. Dodatkowo jeśli stosujemy metodę ogrzewania opartą o spalanie górne to ilość emitowanych spalin może być jeszcze większa. Warto mieć to na uwadze i inwestować w rozwiązania ekologiczne. 

Sprawdzone materiały opałowe

ekogroszek RetopalObecnie w kwestii wyboru odpowiedniego materiału opałowego mamy całe mnóstwo możliwości. Przez ostatnie dziesięciolecia na tej płaszczyźnie dominował węgiel. Spora liczba osób decydowała się również na zakup drewna. W niektórych przypadkach stosowano z kolei połączenie tych dwóch materiałów opałowych. Od jakiegoś czasu popularność tych materiałów spadła na korzyść ekogroszku, pelletu oraz brykietu torfowego. Jednym z częściej kupowanych jest ekogroszek – Retopal. Materiał ten powstaje na bazie drobnego węgla. Granulacja ekogroszku jest najczęściej dość mała bowiem waha się od 5 do 25 milimetrów. Takie wymiary tego materiału powodowały jednak pewne problemy ze spalaniem w klasycznych kotłach. W związku z tym zaczęto często stosować ekogroszek w kotłach zasypowych wyposażonych w automatyczny podajnik. Na chwilę obecną koszt takiego kotła waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Niemniej jednak jest to inwestycja, która może nam się bardzo szybko zwrócić bowiem spadną nam koszty ogrzewania.

Ogólnie rzecz biorąc nowe rodzaje materiałów opałowych mogą bardzo skutecznie zastąpić klasyczne rozwiązania jakimi był węgiel, koks czy drewno. Co ciekawe wydajność ekogroszku wcale nie jest dużo niższa niż w przypadku wcześniej wymienionych materiałów. Na chwilę obecną w sprzedaży znaleźć możemy bowiem ekogroszek, którego kaloryczność jest zbliżona do tej jaką prezentuje węgiel.