Opryskiwacz jako urządzenie do ochrony roślin

 

Od wielu lat nawożenie chemiczne jest stałym punktem technologii produkcji roślinnej. Pestycydy stały się atrakcyjnym narzędziem ochrony roślin uprawnych szczególnie w rolnictwie intensywnym. Każdy rolnik zajmujący się roślinami uprawnymi ma świadomość tego, jak wiele tysięcy różnych szkodników, chorób, a także chwastów zagraża jego uprawom. Dlatego tak istotna jest ochrona roślin, która, mimo że nie jest plonotwórcza, znacznie ogranicza utratę plonów.

Oprysk chroni rośliny przed pasożytami

opryskiwaczeChemiczna metoda ochrony roślin jest uważana za najbardziej rozwinięty sposób zwalczania chorób, chwastów i szkodników. Metoda ta polega na zastosowaniu chemicznych środków ochronnych dla roślin, które zwane są pestycydami. Jako urządzenie do wykonywania oprysków, stosuje się specjalnie skonstruowane opryskiwacze, które w podstawowej wersji składają się ze zbiornika na ciecz roboczą, pompy oraz rozpylacza lub całego zestawu rozpylaczy. Opryskiwacz jest maszyną, która rozbija strugę cieczy na krople o odpowiedniej średnicy i kieruje je do miejsca przeznaczenia, czyli na rośliny, krzewy czy drzewa. Ze względu na zastosowanie, bądź metodę transportu, opryskiwacze można podzielić na kilka grup. Największe z nich to opryskiwacze samojezdne, które same są pojazdami i nie wymagają dodatkowych jednostek napędowych i kierowniczych. Ich mniejsze wersje to opryskiwacze doczepiane do ciągników rolniczych, służące przede wszystkim rolnikom, którzy wykonują opryski swoich upraw. W przypadku małych upraw lub niewielkich potrzeb stosuje się plecakowe opryskiwacze ogrodnicze, które cechują się niewielkimi rozmiarami, ergonomicznym kształtem oraz łatwością obsługi.

Podsumowując, wśród podstawowych zastosowań opryskiwaczy, przede wszystkim możemy wymienić wykonywanie oprysków, których celem jest ochrona roślin z wykorzystaniem środków chwastobójczych, zwalczających owady i pasożyty oraz grzyby, a także chroniących przed różnego rodzaju patogenami.