Oświetlenie łazienki to podstawa.

Łazienka, zwłaszcza w mieszkaniach, jest najczęściej pomieszczeniem w którym nie ma okna. Wiąże się to przede wszystkim z dużą wilgocią oraz brakiem dostępu do naturalnego źródła światła. Z problemem wilgoci nie ma zazwyczaj problemu, bo wystarczy otworzyć drzwi od łazienki na oścież, otworzyć okna w pokojach i po jakimś czasie wilgoci w łazience nie będzie.

Oświetlenie w łazience jest bardzo ważne

łazienkaProblem pojawia się przy oświetleniu. Oświetlenie sztuczne w łazience będzie używane w każdej porze dnia dlatego musimy zadbać, aby było ono bardzo wydajne oraz wysokiej jakości, gdyż standardowa żarówka światła przyjemnego dla człowieka nie jest w stanie wytworzyć. Jedna lampa najczęściej nie będzie wystarczająca dlatego lepiej zdecydować się na kilka źródeł światła rozmieszczonych w kilku punktach łazienki. Dzisiejsza technologia i architektura pozwalają na naprawdę niezwykłe rozwiązania. Ciekawym pomysłem mogą być np. lustra z Szczecina wbudowanym oświetleniem LED, które gwarantuje niezwykle wydajne światło, które jest bardzo przyjazne dla naszych oczu. Światło LED nie jest tak męczące dla naszego wzroku jak zwykłe pomarańczowe światło z żarówek energooszczędnych. Światło LED jest zdecydowanie bardziej białe i bliższe temu naturalnemu. Ostatnio będąc w Szczecinie widziałem także kabiny prysznicowe z wbudowanym oświetleniem, a także ciekawe aranżacje zabudowy wanien ze światłami rozmieszczonymi nad ścianami wanny.

W tym przypadku trzeba jednak być niezwykle ostrożnym, aby nie dostała się tam woda, gdyż wtedy grozi to uszkodzeniem instalacji, a może nawet skończyć się tragedią. Zazwyczaj jednak takie instalacje są odpowiednio zabezpieczone przed wodą. Musimy pamiętać, że łazienka musi być precyzyjnie oświetlonym miejscem, gdzie nie ma miejsca na cień, gdyż robimy tam rzeczy wymagające dokładności i wzorcowej widoczności.