Otworzyłam swoją firmę w Niemczech

Kilka lat temu wyjechałam wraz z mężem do Niemiec. Przez ten czas zajmowałam się przede wszystkim domem i naszymi wspólnymi dziećmi. Teraz zdecydowałam się w końcu iść do pracy. Długo szukałam czegoś odpowiedniego dla siebie. Czułam jednak, że praca na etacie nie jest dla mnie. W końcu pomyślałam o założeniu własnej firmy. Zainteresowałam się bardziej tym tematem.

Poradziłam sobie z szybkim otwarciem firmy

jak szybko otworzyć firmę w niemczechZapytałam się mojego męża, który lepiej znał się na tym temacie, jak szybko otworzyć firmę w Niemczech? Okazało się, że jest to bardzo proste i nie wymaga zbyt wielu formalności. Muszę tylko skompletować kilka dokumentów. Wśród nich było zaświadczenie o zameldowaniu, zaświadczenie o niekaralności i nie zaleganiu z płaceniem podatków w Niemczech. W zależności od tego czego miała dotyczyć by firma należy również posiadać certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu lub koncesję. W moim przypadku jednak to ostatnie nie było wymagane. Te dokumenty należało złożyć wraz z odpowiednim formularzem do właściwego urzędu do spraw gospodarczych i wnieść niewielką opłatę. Mąż pomógł mi załatwić wszystkie te formalności. Udało nam się to załatwić w ciągu zaledwie kilku dni. Po złożeniu wniosku, niemal natychmiast został on rozpatrzony i już mogłam zacząć prowadzić swoją własną firmę. Byłam wręcz przeszczęśliwa z tego, że udało mi się ją tak szybko założyć.

Teraz już wiem, że założenie firmy w Niemczech jest naprawdę bardzo proste i pozbawione niepotrzebnych formalności. Nawet w przypadku obcokrajowców nie jest to nic trudnego, choć oczywiście bardzo dużym ułatwieniem jest dobra znajomość języka niemieckiego. W innym przypadku warto zainwestować w pomoc tłumacza, który dobrze zna się na przepisach gospodarczych i skarbowych w tym kraju.