Podłogi z drewna mają bardzo wiele zalet, nic więc dziwnego, że wiele osób woli drewniane deski niż panele laminowane, które często wyglądają sztucznie i nie odwzorowują dobrze wyglądu drewna, albo płytki podłogowe, które są zimne i nie każdemu odpowiadają. Do wyboru jest wiele różnych gatunków drewna i wiele sposobów wykończenia.
Surowe deski dębowe – gwarancja oryginalnego wyglądu
Drewno wykorzystywane do układania na podłodze musi być odpowiednio twarde i wytrzymałe. Nie nadają się do tego dobrze miękkie gatunki takie jak sosna czy świerk, które łatwo uszkodzić. Z kolei wytrzymałe gatunki egzotyczne, takie jak mahoń, są zwyczajnie bardzo drogie i nie każdego stać na takie podłogi. Odpowiednim wyborem dla wielu osób okazuje się dąb – ten rodzimy gatunek jest wystarczająco twardy i cechuje się również wyraźnym, ładnym rysunkiem słojów. Niektórzy wybierają deski podłogowe dębowe postarzane, które dobrze pasują wnętrz klasycznych, industrialnych. Wielu jednak decyduje się na surowe drewno. Deska podłogowa dębowa surowa może być, w zależności od upodobań, lakierowana lub olejowana. W obu przypadkach efekt będzie nieco odmienny: olej podkreśla surowość drewna, powierzchnia deski jest bardziej matowa, mniej śliska. Z kolei lakierowanie daje efekt bardzo błyszczącej, luksusowej powierzchni. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, jednak należy zdecydować się na jedno z nich, by zabezpieczyć deski podłogowe przed uszkodzeniem.
Niewątpliwą zaletą wykorzystania desek dębowych na podłogi jest możliwość ich odnowienia po kilku latach, gdy podłoga będzie już wyraźnie porysowana i uszkodzona. Dzięki cyklinowaniu usunięta zostanie uszkodzona warstwa, a odsłoni się znów surowe drewno. Gładkie zeszlifowanie i ponowne zabezpieczenie powierzchni sprawią, że podłoga będzie jak nowa.