Popiersia mosiężne jako rodzaj sztuki

Popiersie, to najogólniej rzecz ujmując, rzeźba przedstawiająca sylwetkę danej postaci, od głowy aż do pasa i piersi. Warto podkreślić, że ten rodzaj sztuki niezwykle popularny stał się już w czasach starożytnych. Wówczas to, przy pomocy tej właśnie formy prezentowano wizerunki cesarzy, królów i książąt. 

Rola popiersi z mosiądzu w kształtowaniu wizerunku postaci  

popiersia z mosiądzuDo wykonywania tego rodzaju rzeźb, praktycznie od zarania wykorzystywano mosiądz, będący chemicznie stopem miedzi i cynku. Działo się tak z uwagi na jego właściwości takie jak, duża wytrzymałość, a także wyjątkowa podatność na obróbkę techniczną. Ponadto nadmienić również trzeba, że popiersia z mosiądzu charakteryzowały się szczególną elegancją. Fakt ten z kolei wydatnie podnosił prestiż zarówno osoby w ten sposób uwiecznionej, jak i potencjalnego posiadacza postumentu, namacalnie świadcząc  o jego pozycji społecznej, a tym samym, ponadprzeciętnej zamożności. Dodatkowego waloru, o którym należy pamiętać, wskazując na antyczne czy średniowieczne popiersia z mosiądzu, była też ich unikatowość, gdyż każde popiersie stawało się w praktyce już od momentu stworzenia, niepowtarzalnym modelem, którym zachwycali najznakomitsi goście odwiedzający dwory władców czy rezydencje możnych. Idąc nakreślonym tokiem rozumowania stwierdzić należy, że popiersia z mosiądzu były ( i są) statuetkami, które, z racji ogromnego kunsztu wykonania, stały się obiektami wręcz nie do podrobienia. W tym miejscu zaznaczyć jednak trzeba, że współcześnie, biorąc pod uwagę ewentualną możliwość odtworzenia repliki mosiężnego popiersia, przynajmniej teoretycznie jest łatwiej, gdyż na rynku dostępne są rozmaite formy odlewnicze popiersi znanych osobistości. Tym niemniej przyznać należy, iż pośród globalnej społeczności, systematycznie rośnie grupa koneserów, którzy w dalszym ciągu stawiają na oryginalność, stąd też zlecają wykonanie popiersia z mosiądzu profesjonalistom, rzeźbiarzom i malarzom zajmującym się odtwarzaniem określonych modeli na co dzień.

W ten właśnie sposób powstają m. in. popiersia z mosiądzu aktualnych papieży, polityków (prezydentów, premierów) czy sportowców (kierowców rajdowych, siatkarzy, piłkarzy itp). Podsumowując zatem wskazać wypada, iż rola popiersia z mosiądzu, nie jest dziś tak ważna, jak przed wiekami, ale sukcesywnie znów zyskują one na renomie.