W celu optymalizacji procesów w zakładach przemysłowych wdrażane są różnego rodzaju rozwiązania. postęp technologiczny sprawił, że na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych urządzeń, które pozwalają zapewnić lepszą wydajność czy bezpieczeństwo realizowanych prac. Dobrym przykładem jest chociażby zagadnienie sterowania poszczególnymi urządzeniami czy liniami technologicznymi.
Jak można zaprogramować sterownik logiczny?
Obecnie w większości zakładów jest ono realizowane poprzez sterowniki logiczne. Umożliwiają one budowanie skomplikowanych algorytmów, które obejmują wiele zmiennych. W zależności od nich odpowiednio wysterowywane są urządzenia wykonawcze. Należy jednak pamiętać, że w celu stworzenia odpowiedniego algorytmu niezbędne jest programowanie plc poprzez specjalistę. Najczęściej sterowniki są programowane w języku drabinkowym, który jest wspólny dla wszystkich dostępnych na rynku sterowników. Niemniej jednak poszczególni producenci mogą również udostępniać inne sposoby budowania algorytmów. Najbardziej rozpowszechnione są edytory tekstowe jak i również wizualne w postaci bloków. Do właściwego zaprogramowania sterownika potrzebna jest nie tylko wiedza jak to fizycznie zrobić lecz również wiedza w zakresie działania poszczególnych maszyn, a także ich interakcji względem siebie. Te zależności są czasami bardzo złożone i odpowiednia ich weryfikacja wymaga zagłębienia się w temat.
Warto wspomnieć, że na rynku działa wiele firm inżynierskich zajmujących się pisaniem programów na sterowniki, a później również ich uruchomieniem w miejscu docelowym. Dodatkowo świadczą one również usługi serwisowe czy doradcze. Dzięki temu w momencie awarii w zakładzie istnieje możliwość wezwania fachowca, który zna się na konkretnym algorytmie ponieważ sam go tworzył. To znacznie skraca czas potrzebny do usunięcia ewentualnego błędu.