Pozytywne działanie preparatów ochronnych na plony

Dorodne owoce, smaczne warzywa oraz urodzajne zboża często wspomagane są przez wszelkiego rodzaju pestycydy zabezpieczające je przed szkodliwymi chorobami liści i korzeni oraz pasożytami i owadami. Racjonalne ich stosowanie poprawia plony, wpływa na wielkość oraz urodzaj jabłek, kapusty lub rzepaku.

Popularność środków ochrony roślin w warmińsko-mazurskim

środki ochrony roślin warmińsko-mazurskieW branży ogrodniczej oraz rolniczej znaleźć można różnego rodzaju środki ochrony roślin warmińsko-mazurskie. Mogą to być herbicydy lub inne środki chwastobójcze, zapobiegające zagrzybianiu fungicydy oraz niszczące owadzie szkodniki insektycydy. Dodatkowo wspomagającymi preparaty ochronne środkami są adiuwanty, biostymulatory i regulatory wzrostu. Najczęściej używane są opryski na chwasty. Pomimo, że obecnie zupełne wyeliminowanie chwastów nie jest możliwe, poprzez odpowiednie ich nawożenie możliwe jest usunięcie większości z nich. Ze względu na wygodę przechowywania i przewożenia większość z pestycydów produkowanych jest w postaci koncentratu, który rozrabia się z wodą w proporcjach podanych w przepisie. Zdarzają się również preparaty granulatowe. Stosowane są doglebowo lub nalistnie w zależności od uprawianej rośliny oraz rodzaju chwastu (prosowatego, jedno lub dwulistnego). Preparaty ochronne rozpylane są przy pomocy opryskiwaczy ręcznych oraz polowych. Pestycydów nie należy stosować w czasie suszy, ponieważ środek nie przedostanie się z gleby do korzenia.

Każdy ze środków ochrony roślin powinien być stosowany zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Zbyt mało preparatu nie zadziała na chwasty, natomiast za duża ilość może spowodować wypalenie rośliny uprawnej. Niektóre pestycydy stosowane są tylko na konkretny rodzaj rośliny. Przy wyborze warto jest poprosić o pomoc sprzedawcę.