Praca na wysokości i w miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko upadku, musi być wykonywana w odpowiednich warunkach. Przepisy BHP jasno określają sytuacje, w których konieczne jest używanie odpowiednich urządzeń. Do najpopularniejszych typów zabezpieczeń należą specjalne urządzenia, wyhamowujące impet podczas upadku. Dzięki nim możliwe jest każdorazowe uratowanie nie tylko naszego zdrowia, ale i życia.
Urządzenia zabezpieczające nasza pracę na wysokości
Dzięki tego typu sprzętowi możliwe jest wykonywanie wszelkiego typu prac, które są obarczone dużym ryzykiem upadku z wysokości. Urządzenia samohamowne mogą być zatem wykorzystywane nie tylko przez osoby, pracujące w z użyciem technik alpinistycznych. Z tego typu urządzeń mogą skorzystać także pracownicy budowlani, którzy wykonują prace dekarskie na różnej wysokości. Dzięki wykorzystaniu sprzętu asekuracyjnego, możliwe staje się zabezpieczenie nie tylko w pionie, ale także w pozycji poziomej. Sprzęt samohamowny jest nie tylko lekki, ale także wytrzymały. Powoduje to możliwość asekuracji osób, ważących grubo ponad sto kilogramów. dzięki wbudowanemu amortyzatorowi, wyhamowanie podczas upadku staje się płynne i ciche, a sam mechanizm może być używany zarówno okazjonalnie, jak i regularnie. Urządzenia tego typu są używane także na dużych budowach, gdzie mogą służyć jako podstawowy system zabezpieczania przed upadkiem z rusztowań.
Bardzo ważnym elementem, który muszą brać pod uwagę konstruktorzy tego typu urządzeń jest zapewnienie swobody ruchu pracownika. Dlatego często stosuje się elementy konstrukcyjne, które zapewniają brak zakleszczania się elementów. Wyeliminowanie blokowania i zakleszczania jest bardzo ważne także w przypadku pasów, które są immanentną częścią każdego mechanizmu samohamownego.