Ruszta betonowe a nowoczesna hodowla bydła

 

Praca na roli jest wyjątkowo trudna. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z produkcją roślinną czy zwierzęcą i z jakim konkretnie gatunkiem czy rośliną pracujemy to kosztuje wiele wysiłku by zarobić na utrzymanie. Zwłaszcza, że poza sobą trzeba też myśleć o prawidłowym funkcjonowaniu gospodarstwa.

Betonowe ruszta w hodowli bydła

ruszta z betonu dla bydłaPaństwo Kuczyńscy mają oborę i 200 sztuk bydła mlecznego. Poza zapewnieniem im odpowiedniej ilości paszy oraz zapewnienie właściwego dobrostanu w postaci odpowiednich warunków zoohigienicznych konieczne też jest usuwanie odchodów tych zwierząt. Przy tak dużym gospodarstwie i utrzymaniu ściołowym ta czynność jest wyjątkowo trudna, wymaga maszyn do ładowania i transportu obornika a by cała czynność przebiegała efektywnie konieczny jest udział co najmniej dwóch osób. Poza tym konieczne są ciągłe dostawy świeżej słomy do czego potrzebny jest albo stały dostawca, co wiąże się z dodatkowym kosztem utrzymania zwierząt, albo właśne grunty przeznaczone pod uprawę zbóż. Na szczęście rodzina Kuczyńskich dokonała przebudowy swojego budynku inwentarskiego. Między innymi zakupili ruszta z betonu dla bydła i zamienili głęboką ściółkę na rusztową technologię hodowli. Teraz wystarczy jedna osoba by obsłużyć traktor rolniczy z beczkowozem, za pomocą którego nieczystości są usuwane ze zbiorników, które nie zabierają praktycznie żadnego dodatkowego miejsca. Taki sposób utrzymania zwierząt jest prostszy, mniej czasochłonny i na pewno tańszy

Zakup bardzo szybko zwraca się w postaci zarówno mniejszych kosztów jak i nakładów pracy. Zaoszczędzony czas można poświęcić na inne czynności gospodarskie. Pozwala to również na powiększenie stada. Bez względu na sposób jego wykorzystania jedno jest pewne: dla gospodarza to czysty zysk.