Skuteczna maseczka przeciw smogowi

Żyjemy w czasach, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest ogromne, zwłaszcza w sezonie jesienno – zimowym. W dużych miastach, nie da się wychodzić z domu bez specjalnej maski, ponieważ jest ona jedyną skuteczną ochroną przed smogiem.

Jakie powinny być maseczki przeciwsmogowe?

maseczka na twarz przeciw smogowiObecnie noszenie maseczek przez wszystkich obywateli jest obowiązkowe ze względu na pandemię koronawirusa. Jednak zwykłe chirurgiczne czy bawełniane, nie są w stanie nas ochronić przed smogiem, który wdziera się do naszych płuc z każdym oddechem. Żeby temu przeciwdziałać, potrzebna jest specjalna maseczka na twarz przeciw smogowi, która przede wszystkim zawiera specjalny filtr powietrza. To właśnie dzięki niemu wdychane powietrze jest skutecznie oczyszczane. Jednak jej skuteczność jest w dużej mierze zależna od sposobu noszenia. Jeżeli nie będzie dokładnie przylegać do twarzy, to jej noszenie będzie bezcelowe, ponieważ będziemy oddychali powietrzem zanieczyszczonym. Nie bez powodu w sprzedaży są dostępne maski antysmogowe w kilku rozmiarach, aby każdy mógł wybrać idealną dla siebie. Jeżeli chodzi o sam filtr, to także nie jest to takie oczywiste jakby się mogło wydawać. Nie każdy filtr zapewnia nam zabezpieczenie przez cząstkami PM2,5 i PM10, które są najgroźniejsze dla naszego zdrowia. Choć zakładanie masek antysmogowych nie jest obowiązkiem, to w sezonie zwiększonego zanieczyszczenia powietrza, powinni je nosić seniorzy, osoby z chorobami płuc, dzieci czy kobiety w ciąży.To obecnie jedyny i skuteczny sposób na ochronę.

Smog ma destrukcyjny wpływ na nasz układ oddechowy jeżeli go wdychamy przez dłuższy czas. Objawy jego działanie nie zawsze są widoczne od razu, ale z pewnością się pojawiają, dlatego też nie wolno zapominać o zakładaniu maseczek przeciwsmogowych.