Śrut do wiatrówki amatorskiej

Wielu początkujących strzelców wiatrowych popełnia dość częsty błąd i zaopatruje się w amunicję do strzelectwa profesjonalnego, dysponując amatorskim modelem wiatrówki. Nie jest to najlepszy pomysł, gdyż waga profesjonalnego śrutu przekracza często możliwości wiatrówek rekreacyjnych, i znacząco pogarsza ich celność.

Amunicja do strzelectwa amatorskiego

tani śrutW wypadku strzelania z wiatrówek amatorskich okazuje się, iż podstawowy śrut kulowy o niewielkiej gramaturze znacznie lepiej sprawdza się w owych karabinach, mających bardzo często niewielkie prędkości wylotowe. O dziwo, tani śrut jest bodaj najlepszą możliwą amunicją, gdyż nie tylko daje najlepsze rezultaty podczas strzelania na bliski i średni dystans, ale również nie wpływa na spadek zasięgu i celności. Owy śrut dostępny jest w każdej sieci militarnej, a pojawia się również bardzo często na najróżniejszych targach i straganach na których sprzedawane są również wiatrówki. Jest to więc amunicja ogólnodostępna, bardzo tania, i sprawdzająca się bardzo dobrze w dowolnych warunkach podczas strzelania rekreacyjnego. Najprostszy śrut kulowy jest dostępny w odmianie aluminiowej, najtańszej i przeznaczonej do najsłabszych wiatrówek rekreacyjnych, oraz ołowianej, która przez bardzo długi czas była standardową amunicją do każdej wiatrówki wykorzystywanej poza sportami rekreacyjnymi.

Owy śrut może być również używany w profesjonalnych wiatrówkach o mniejszych prędkościach wylotowych, zwłaszcza w pistoletach sprężynowych. Strzelcy rekomendują jednak śrut od sprawdzonych producentów, mający znacznie większą trwałość i jakość. Bezfirmowy śrut może bowiem z łatwością uszkodzić mechanizm wiatrówki, i spowodować konieczność naprawy, co w przypadku wiatrówek bezfirmowych niejednokrotnie bywa trudne.