System nawadniania kropelkowego

Rolnictwo jest dość trudną branżą, w której nie każdy się odnajdzie. Ta branża wymaga bardzo dużego zaangażowania i poświęcenia całego mnóstwa swojego czasu. Jedną z kwestii, o której musimy koniecznie pamiętać w przypadku suszy jest częste nawadnianie. Uprawa niektórych roślin wymaga nawet stałego podlewania bez względu na aktualne warunki pogodowe. 

Sprawdzone systemy nawadniania pól 

nawadnianie kropelkoweNa chwilę obecną wyróżnić możemy dwa główne rodzaje nawadniania pól uprawnych. Pierwszym z systemów jest nawadnianie z użyciem zraszaczy. Zasada działania takiego systemu jest bardzo prosta. Polega ona na tym, że woda tłoczona jest z użyciem pompy do zraszaczy, które pod wpływem dużego ciśnienia zaczynają się kręcić i jednocześnie „rozsiewają” kropelki wody w pewnym promieniu wokół siebie. Taki rodzaj nawadniania porównać można do naturalnych opadów deszczu. Innym rodzajem, który jest również bardzo popularny jest nawadnianie kropelkowe. Już po samej nazwie możemy łatwo wywnioskować jak taki system działa. Otóż chodzi w nim przede wszystkim o to by gleba była stale wilgotna a nawadnianie odbywa się niemal ciągle poprzez kroplownice. Przez wiele lat używano w tym celu głównie kroplownic w formie listwy ze specjalnie wywierconymi otworami przez które kapała woda. Obecnie często do nawadniania stosuje się specjalne bagnety przez które woda trafia bezpośrednio do gruntu. Ten system uchodzi obecnie za jeden z najbardziej efektywnych. 

Ogólnie rzecz biorąc nawadnianie kropelkowe na chwilę obecną jest bardzo często stosowane już nie tylko przez rolników ale nawet przez osoby posiadające ogrody o małych powierzchniach. Stosowanie tego typu systemów nawadniających dodatkowo w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędzania na wodzie. System kropelkowy używa wody nawet o 65% mniej od zraszaczy.