System odpylania do stanowiska pracy

 

Warunki w stolarniach bywały zwykle dość trudne, i w wielu zamkniętych warsztatach wymagano ciągłego użycia masek pyłowych i okularów ochronnych, w celu uchronienia pracowników przed wypadkami. Jednak podczas najgorętszych dni, praca stawała się niemożliwa, gdyż nawet maski nie pozwalały na swobodne oddychanie w zapylonym pomieszczeniu.

Wentylatory odpylające do warsztatu stolarskiego

odpylanie stolarniPrzy niemal zerowej wilgotności pomieszczenia, praca na często bardzo wysuszonym drewnie powodowała ogromny wzrost zapylenia, który zagrażał zdrowiu pracowników, nawet mimo korzystania z masek pyłowych. Te ostatnie zwykle nie wystarczały, bardzo często zatykając się podczas takich warunków, i uniemożliwiając swobodne oddychanie. Wiele warsztatów wyposażało się więc w system odpylania, który ogromnie poprawiał warunki pracy nawet w najbardziej aktywnym miejscu pracy. Wentylatory, umieszczane tuż nad stanowiskami obróbkowymi, umożliwiały dokładne odpylanie stolarni, posiadając ciąg na tyle silny, by usuwać nie tylko pył powstały podczas samej obróbki, ale nawet wióry, czy zastały kurz z pomieszczenia. Uruchamiane były automatyczne, za pomocą czujników zapylenia włączających wentylatory przy każdym rozpoczęciu pracy, choć najczęściej były one włączane w trybie ciągłym, zwłaszcza w najgorętsze dni, działając niczym ograniczona wentylacja i wyciągając rozgrzane powietrze z sali warsztatowej.

Wentylatory te ułatwiały również samą pracę, gdyż w dużym stopniu eliminowały konieczność stosowania odkurzaczy warsztatowych, ściągając duże ilości odpadu obróbkowego. Tym samym, pozwalały na bardziej dokładną i precyzyjną obróbkę bez konieczności ciągłego usuwania pyłu z obrabianego materiału. Wiele zakładów montowało systemy odpylania w istniejących ciągach wentylacyjnych.