Urny – jakie są rodzaje?

Jeśli rodzina zmarłego zdecyduje się na kremację, prochy nieboszczyka umieszczane są w urnie. Opcja kremacji jest coraz bardziej popularna, a więc zakłady pogrzebowe mogą zaoferować w tym zakresie o wiele więcej. Warto również wspomnieć o tym, że wybór urn jest tak samo obszerny jak trumien. 

Jaką urnę wybrać?

urna gdańskUrna przydaje się przede wszystkim w momencie samej kremacji, ale jej wybór jest bardzo ważny i nie należy go pomijać. Największą popularnością cieszą się urny drewniane i są one zrobione np. z dębu lub sosny. Takie urny mogą odznaczać się połyskiem lub matem, ale przede wszystkim drewno w takim przypadku powinno być odpowiednio impregnowane. Do wyboru są również urny z kamienia naturalnego – marmuru, onyksu lub granitu. Są one przede wszystkim dużo bardziej wytrzymałe, ale także ciężkie i zdecydowanie kosztowniejsze niż urny z drewna. Mają jednak niepowtarzalny charakter oraz zachwycają wysoką estetyką. Poza tym urny z kamienia naturalnego mogą być ozdobione np. szkłem. Inne materiały też są oczywiście dostępne i do nich można zaliczyć m.in. metal, ceramikę czy też miedź i brąz. Tak naprawdę więc można wykorzystać wiele materiałów, niezależnie od tego czy to trumna, czy urna gdańsk to miasto, gdzie wybór urn jest naprawdę szeroki. Warto zaznaczyć, że kształt urny może być bardzo różny – najbardziej tradycyjnym jest ta w kształcie wazy, jednakże w ofercie są również takie, które przyjmują figurę np. łzy czy nawet trumny. Kształt urny jest tak naprawdę zależy od preferencji, a dowolny można zamówić w zakładzie pogrzebowym. Zazwyczaj urny mają 3,5-4 l, ale bez problemu znajdą się mniejsze np. dla dzieci lub większe, jeśli jest taka potrzeba. Większość osób wybierając urnę, ma na uwadze również zdobienia. Są one niewątpliwie ważne i mogą to być ornamenty lub po prostu dekoracje o charakterze religijnym np. krzyż czy też wizerunek Matki Bożej. Istnieje również opcja, żeby wybrać urnę bez żadnych dodatkowych elementów –  to świetny wybór dla minimalistów. 

Wybór urny jest tak samo ważny jak zdecydowanie się na trumnę. Urna powinna być przede wszystkim dopasowana do nieboszczyka, ale również spełniać oczekiwania pogrążonej w żałobie rodziny. Jest to niezbędny element przy kremacji, ponieważ to w urnie trzyma się prochy zmarłego.