Usługi protetyczne

Dbać o zęby oraz o jamę ustną należy przez całe życie. Związane to jest nie tylko z codziennym prawidłowym myciem przy pomocy odpowiednich preparatów. Związane jest to również z właściwą dietą oraz prowadzeniem zdrowego trybu życia.

Działania protetyczne u stomatologa

protetykaMimo dbania o zęby lub w wyniku złej diety i nieprawidłowego stylu życia czy odżywiania zdarza się, że tracimy pojedynczy ząb lub nawet kilka. Wtedy powinna wkroczyć odpowiednia protetyka, która polega na uzupełnieniu zębów, których brakuje lub na odbudowie tych uszkodzonych. Z pewnością nie należy pozostawiać pustego miejsca po utraconym zębie i względy komfortu czy estetyki nie są tu najważniejsze. Kiedy pojawia się puste miejsce reszta zębów może się z czasem zacząć na przykład przesuwać. To również problem z szybszym ścieraniem się reszty zębów czy z poważniejszymi problemami dotyczącymi stawów żuchwowych. Należy więc zadbać o odpowiednio dobrane uzupełnienie protetyczne. Jest kilka rodzajów, jak na przykład porcelanowe licówki, wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe czy mosty protetyczne, kiedy powstał ubytek wielu zębów. Tego typu wkłady zostają umocowane na stałe, ale są również ruchowe. Nie są zbyt wygodne w użyciu, ale często okazują się być jedynym dobrym rozwiązaniem. Do nich zaliczane są najróżniejsze typy protez, jak na przykład proteza osiadająca czy szkieletowa. Decyzja o zastosowaniu właściwej metody zostaje oczywiście podjęta po konsultacji u naszego stomatologa. Metody te pozwalają przywrócić estetyczny uśmiech, a także możliwość prawidłowego żucia pokarmu.

Jeśli zdarzy się nam w życiu utrata zęba, należy jak najszybciej udać się z wizytą do naszego dentysty. Szybka reakcja oraz zastosowanie odpowiedniej metody protetycznej pozwoli uniknąć większych problemów w przyszłości.