Uszczelnienie przepustów kablowych

Rozwój w dziedzinie elektrotechniki sprawił, że na rynku pojawiło się wiele nowoczesnych sprzętów i urządzeń. Projekty obwodów drukowanych oraz co za tym idzie całych urządzeń muszą być dobrze dopasowane do specyfiki miejsca ich pracy. Odmienne zastosowania wymagają bowiem wprowadzenia różnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz elementów zapewniających poprawne działanie układu nawet w trudnych warunkach.

Zastosowanie dławnic kablowych

dławnice kablowePrzykładem może być chociażby przemysł, gdzie często panuje duże zapylenie oraz zawilgocenie. W związku z tym koniecznym jest zapewnienie jak największej szczelności urządzenia tak żeby do jego wnętrza nie dostawał się ani kurz ani woda. Szczególnie newralgicznym miejscem jest wprowadzenie przewodów sterujących czy przesyłających informacje do urządzenia. W celu zapewnienia jak największej szczelności takiego miejsca powszechnie stosowane są dławnice kablowe umożliwiające uszczelnienie. Warto dodać, że elementy takie mogą posiadać różną konstrukcję oraz charakteryzują się średnicą kabla, który może zostać przez nie przeprowadzony. Przeważnie są one nagwintowane w taki sposób żeby możliwym było ich wkręcenie do przygotowanej obudowy. Oprócz tego w swojej budowie posiadają specjalne gumki uszczelniające, które dodatkowo zwiększają szczelność całego połączenia. Można je bez trudu zakupić w większych hurtowniach elektrotechnicznych czy elektrycznych zarówno stacjonarnie jak i również przez Internet.

Podczas składania zamówienia należy upewnić się czy dana dławnica posiada odpowiednią średnicę oraz sposób montażu. Są to dwa z ważniejszych parametrów, które określają ich zastosowanie. Warto dodać, że wykorzystanie takich elementów pozwala znacznie zwiększyć odporność urządzenia na kurz czy wodę. Często nadawany w takim przypadku jest stopień IP67. Jest to pożądany stopień ochrony dla przemysłu.