Użytkowe wyroby gumowe

Wyroby z gumy oprócz oczywistych zastosowań takich jak na przykład opony, mogą przybierać także inne formy. Są one stosowane w wielu branżach przemysłu lub też montowane w miejscach użytku publicznego. Spełniają one rolę przeciwpoślizgową lub też tłumiącą drgania i hałas. Jakie użytkowe zastosowania mogą mieć wyroby wykonane z mieszanki gumowej?

Wyroby z gumy i ich różnorodne zastosowanie

wyroby gumoweJednym z najbardziej powszechnych użytkowych zastosowań gumy są progi zwalniające. Ich kształty różnią się od siebie, ale łączy je jedno – są wykonane z mieszanki gumowej. Dzięki temu przejeżdżanie po takim progu przebiega bez nadmiernego hałasu. Wyroby gumowe stosuje się też w produkcji antypoślizgowych i tłumiących drgania płyt, montowanych na przejazdach kolejowych. Są one położone w poprzek torów i dokładnie do nich dopasowane. Dzięki temu zwiększa się komfort przejazdu kierowców przez przejazd kolejowy. Oprócz przejazdów kolejowych tą metodę stosuje się tez na przejazdach tramwajowych. Kolejnym popularnym rozwiązanie użytkowym są gumowe nakładki na schody. Spełniają one funkcję antypoślizgową. Dzięki ich zastosowaniu, zwiększa się bezpieczeństwo osób poruszających się po schodach. Spada ryzyka upadków oraz urazów nimi spowodowanych. Guma spełnia tutaj swoje zadanie idealnie, charakteryzując się dobrą odpornością na ścieranie. W taki sposób zabezpiecza się schody w urzędach oraz innych instytucjach.

Oprócz wymienionych elementów z gumy produkuje się także wiele innych wyrobów. Można do nich zaliczyć elastyczne rury gumowe lub też elementy zderzaków samochodowych. Z gumy można także produkować odbojniki montowane przy drzwiach oraz bramach rozsuwanych. Dzięki nim praca tych elementów przebiega bez zbędnego i uciążliwego dla nas hałasu.