W jaki sposób zamontować oponę na felgę?

Montaż opony na felgę samochodowa nie jest prosty, i wymaga używania odpowiednich narzędzi. Dlatego w profesjonalnych warsztatach spotkamy specjalne maszyny do montowania do kół, dzięki którym możliwe jest szybkie założenie opony samochodowej na felgę. Urządzenie to należy do podstawowych elementów wyposażenia warsztatu, który zajmuje się wymianą opon na nowe, lub usługami wulkanizacji.

Jakie funkcje spełniają montażownice do opon samochodowych?

montażownica do oponDzięki specjalnej konstrukcji, urządzenie do montowania tego typu opony może być zaprojektowane nie tylko do założenia, ale także zdjęcia opony. Montażownica do opon jest przystosowana do pracy z felgami i oponami różnych rozmiarów, a jej budowa zapewnia przede wszystkim brak ryzyka uszkodzenia opony podczas montażu. Urządzenia do montowania kół do samochodów osobowych spełniają także swoją funkcję w przypadku opon, przeznaczonych do montażu w motocyklach, motorowerach i skuterach. Jest to możliwe dzięki stosowaniu specjalnych dodatków, zwanych adapterami, umożliwiającymi dostosowaniu układu roboczego montażownicy do wielkości felgi i opony. Półautomatyczne i pneumatyczne mechanizmy są niezwykle przydatne  w przypadku konieczności użycia dużej siły do założenia i zdjęcia opony. Aby móc wprawić oponę z felgą w ruch obrotowy, konieczny do pracy montażownicy, umieszcza się w niej silniki, mogące mieć duży zapas mocy, potrzebny do szybkiego obrócenia opony podczas podważania jej rantu.

Dzięki swobodnej regulacji ramienia, maszyny te mogą być dostosowywane do każdego rodzaju opony w sposób ręczny, co zapewnia możliwość pracy z praktycznie każdym typem opony. Maszyny do montowania opon mogą mieć także dość  kompaktowe wymiary, co umożliwia umieszczenie jej nawet w w warsztacie o małej powierzchni.