W jakim celu odwadnia się osady pościekowe?

Z pewnością każdy z nas zastanawiał się kiedyś, w jaki sposób ścieki wracają do nas w postaci nadającej się do wykorzystania wody. Proces te może być wykonywany na wielu różnych sposobów. Jedną ze skuteczniejszych jest metoda naturalnego rozwarstwiania, polegająca na oddzielaniu się wody od osadów.

Jak odwadnia się osady ze ścieków?

odwadnianie osadówObecnie znanych jest i wykorzystywanych kilka różnych metod na neutralizację ścieków. To jaka metoda jest wybierana zależy głównie od rodzaju oczyszczalni i tego, ile listów nieczystości ma ona oczyścić w ciągu jednej doby. Jednym z ciekawszych sposobów, gdyż wykorzystującym naturalne mechanizmy zachodzące w przyrodzie, jest tak zwane odwadnianie osadów. Mechanizm ten polega na tym, że woda w naturalny sposób oddziela się od osadów które się w niej znajdują i są wypychane na powierzchnię. Dzięki temu oddzieloną wodę można poddawać dalszym procesom oczyszczania, aż wróci do naszych kranów w postaci neutralnej dla zdrowia. Osady zaś pozostają na dnie zbiornika na nieczystości, aż nie wyschną całkowicie i nie będą mogły być wykorzystane na przykład w formie nawozu. Odwadnianie osadów jest najczęściej wykorzystywaną obecnie metodą w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Jest to bowiem mechanizm bardzo skuteczny, a jednocześnie jego eksploatacja nie kosztuje zbyt dużo w porównaniu do oczyszczalni wykorzystujących metody chemiczne. Dodatkowo prace takiej oczyszczalni można wspomóc – aby przyśpieszyć ten naturalny proces oczyszczania ścieków, można na przykłada aplikować do odpływów różnego rodzaju środki chemiczne.

Neutralizacja ścieków jest procesem złożonym i może zachodzić na kilka sposobów. Bardzo ciekawym sposobem jest proces rozwarstwienia, dzięki czemu osady pościekowe oddzielają się od zanieczyszczonej wody. Ten naturalny sposób jest jednocześnie skuteczny, jak i w pełni ekologiczny.