Wkłady kominowe – jak wybrać?

 

Kominek składa się z wielu elementów. Jednak bardzo ważnym jego elementem są wkłady kominowe. Jest to element zabezpieczający kominek od wewnątrz, dzięki czemu podczas jego użytkowania nic się nie stanie, a cały kominek nie zostanie uszkodzony. Rodzajów wkładów jest kilka, więc trzeba dobrać je do rodzaju ogrzewania.

Wkłady kominowe dobrane do ogrzewania

Wkład kominowy kwasoodpornySą pewne cechy jakie muszą mieć wszystkie wkłady kominowe. Muszą być wykonane z wysokiej jakość tworzywa, dzięki czemu będą one mocne i trwałe. Stały kontakt z ogniem, wysoką temperaturą i gryzącym dymem sprawia, że wkład kominowy musi być odporny na działanie tych czynników. Wkłady muszą być także dobrze zainstalowane, dzięki czemu będą szczelne i dym będzie przepływał jedynie kominem wentylacyjnym, a nie na przykład dostawał się do pomieszczenia. Rodzaj wkładów kominowych zależy także od rodzaju ogrzewania. Kominki wykorzystujące drewno, czy koks powinny mieć wkłady żaroodporne, czyli odporne na ogień i wysoką temperaturę. Jeśli jednak decydujemy się na kominek gazowy czy olejowy, zatem nie na opał stały, to należy wybrać wkład kwasoodporny, czyli odporny na działanie kwaśnych odczynów. Jeśli mamy kominek na węgiel czy ekogroszek to wkład powinien być odporny i na żar i na kwas. Wkład musi być także dopasowany do wielkości kominka i jego rur kominowych. Warto zaznaczyć też to, że dzięki wkładom kominowym do atmosfery przedostaje się mniej zanieczyszczeń, zatrzymywanych przez tenże wkład.

Wkład powinien mieć także jak najlepsze parametry techniczne, to znaczy sprawność, jakość wykonania czy moc wkładu. Wkład ma także dwa podstawowe kształty, okrągły i owalny. Pierwszy jest do kominka kwadratowego, a drugi do prostokątnego. Wszystkie wkłady powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.

Źródło http://www.kominy24.pl