Wracamy do tradycji luster dekoracyjnych

Obok spotykanego często prostego, nowoczesnego stylu wystroju wnętrz, coraz popularniejsze stało się urządzanie domu w stylu prowansalskim. Jest on zupełnym przeciwieństwem nowego, surowego nurty składającego się z 3 podstawowych kolorów czerni, bieli i szarego z drewnianymi elementami.

Lustra dekoracyjne to ważne elementy

Styl prowansalski to przede wszystkim pastelowe kolory, biel, słoneczne ciepłe wnętrza oraz harmonia, czyli wszystko to czym cechują się prowansalskie kamienne domy wywodzące się z południa Francji.
1. Barwy i kolory stylu prowansalskiego
lustra dekoracyjneDominują tutaj jasne pastelowe kolory błękit, lawenda, żółć, zieleń, oranż, a także w mniejszych ilościach te spokojniejsze biel, beż szarości. Ściany nigdy nie są gładkiej faktury, a najczęściej pokryte wapnem lub dekoracyjnym tynkiem. Na podłodze, a często i ścianach króluje kamień, ewentualnie niedużych rozmiarów ceramiczne kafelki.
2. Meble
Umeblowanie zazwyczaj wykonane jest z wikliny lub drewna, pomalowanego na biało i wycieranego, żeby wyglądem przypominały stare. Jeżeli szukasz wyposażenia w tym stylu bardzo podobne są meble shabby chic, albo w stylu rustykalnym. Najlepiej wybierać pośród tych z rzeźbionymi, kwiatowymi ornamentami z dodatkiem klamek z żelaza.
3. Dekoracje do domu w stylu prowansalskim
Prawdziwym królestwem ozdób są sklepy internetowe, w których możemy znaleźć wiele i tych charakterystycznych dla stylu prowansalskiego. Przykładowo są to lustra dekoracyjne z ramami wykonanymi z drewna lub żelaza, koszyki wiklinowe wyłożone w środku bawełnianym lub płóciennym materiałem, świeczniki, konewki, narzuty, ozdoby ceramiczne, głównie doniczki na zioła, lawendę, wrzosy. Wybór jest po prostu przeogromny, a szukać powinniśmy wśród tego co kojarzy nam się z dawną, tradycyjną wsią.
4. Lampy w stylu prowansalskim
Zazwyczaj są one połączeniem drewnianego lub ceramicznego stojaka wykończonego zdobieniami z abażurem wykonanym najczęściej z wszechstronnie spotykanej w tym stylu bawełny, lnu, płótna.

Element oświetlenia stanowią często też żyrandole w stylu wintage albo klinkiety. Lustra dekoracyjne też są w naszych domach mile widziane.