Wybór roweru treningowego

W ostatnich latach zapanowała moda na zdrowy i aktywny tryb życia. Coraz częściej można spotkać osoby biegające i jeżdżące na rowerach na świeżym powietrzu, a także ćwiczące na siłowni. Ale możemy także ćwiczyć we własnym domu.

Jakie parametry musi mieć rower treningowy?

rowery treningoweJeżeli ktoś ćwiczy, to robi to przez cały rok, bez względu na pogodę. Jednak na rowerze ciężko jeździć jesienią, czy zimą, dlatego powstały specjalne rowery stacjonarne. Możemy na nich ćwiczyć w domu, lub na siłowni. Pozwalają one tak samo intensywnie ćwiczyć jak klasyczny sprzęt, choć stoją w miejscu. Wybierając rowery treningowe należy najpierw określić swoje wymagania i cel jaki chcemy osiągnąć, gdyż w sklepach ze sprzętem sportowym znajdziemy mnóstwo rodzajów rowerów. Musi on być dopasowany do naszej wagi i wzrostu. Większość modeli posiada regulowaną wysokość siodełka i kierownicy, przez co każdy go dopasuje do siebie. Istotny jest też poziom obciążenia. Niektóre rowery mają je regulowane ręcznie, a inne elektronicznie na panelu znajdującym się na kierownicy. Ważne są funkcje jakie może on pełnić, gdyż każdy kto chce regularnie jeździć na takim rowerku, to chce wiedzieć jakie osiąga efekty. Czyli musi on posiadać wbudowany prędkościomierz, licznik kilometrów i dodatkowo mierzyć tętno, czy ilość spalonych kalorii. Rowerki treningowe mogą być pionowe dla osób początkujących, lub poziome dla osób z problemami bólowymi w kręgosłupie. W sprzedaży znajdziemy też rowery spinningowe, służące do bardzo intensywnych ćwiczeń.

Jak widzimy wybór roweru treningowego nie jest prosty, bo jest ich sporo na rynku. Jeżeli ćwiczymy zawodowo i myślimy poważnie o jeździe na rowerze, to lepiej kupić lepszy i droższy model. W przypadku bardziej rekreacyjnego korzystania z rowerku, lepiej kupić tańszy model.