Elementy takie, jak rynny są bardzo popularne przy okazji obiektów mieszkalnych, ale też użytkowych. Przede wszystkim ułatwiają właściwe odprowadzanie wody opadowej z dachów. To istotne, ponieważ ich duża ilość, bez właściwego odprowadzenia, może gromadzić się bezpośrednio w gruncie obok fundamentów. To z kolei ma negatywny wpływ na konstrukcję budynku, prowadzi do jej osłabienia, jak też stwarza zagrożenie dla użytkowników obiektu.
Dlaczego stosuje się regulatory przepływu
Rynny wykorzystywane są do odprowadzania wody deszczowej z dachów. Z jednej strony ma to pomóc w ochronie elementów konstrukcyjnych, z drugiej natomiast także w ograniczeniu ilości wody opadowej w gruncie. Pozwala to na stworzenie odpowiednich warunków do użytkowania obiektu. Nadmiar wody w gruncie może prowadzić do podmoknięcia fundamentów, jak też ich osłabienia. To przekłada się na osłabienie ogólnej stabilności budynku. Dlatego istotne jest stworzenie sieci odprowdzającej wodę odpadową. Jednym z jej elementów są rynny. Jednak wraz z wodą do studzienek odprowadzających mogą przedostać się inne elementy, takie jak liście, czy gałęzie. Dlatego bardzo ważny jest regulator przepływu. Wyposażony w kratkę filtrującą, zapobiega przedostawaniu się niechcianych elementów do odpływu. Dzięki temu uniknięto zatorów i wyciekania wody.
Regulatory stanowią bardzo popularne rozwiązanie przy okazji różnego typu rynien. Montowane są przy głównej rynnie, która odprowadza wodzę z pozostałych, zamontowanych pod dachem. Są wykorzystywane w celu filtracji wody z większych elementów, które mogłyby doprowadzić do zatoru. Wyposażone są w kratkę filtrującą. Produkowane są z różnego rodzaju materiałów, często żeliwa, które jest bardzo wytrzymałe, jednocześnie odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.