Wytrzymała powierzchnia sportowa

Kiedy decydujemy się uprawiać sport, amatorsko lub profesjonalnie, jednymi z najważniejszych rzeczy, są dla nas nasz komfort i bezpieczeństwo. Zależą one od nas samych, oraz od właścicieli obiektów sportowych, z których korzystamy na co dzień.

Podłoga, która tłumi hałas

wieloletnia nawierzchnia sportowaSami możemy wybrać dla siebie wygodne buty, ubranie funkcyjne oraz sprzęt, którym będziemy się posługiwać, na przykład, rakietę tenisową. Zadaniem właścicieli obiektów sportowych, takich jak hale, stadiony i siłownie, jest stworzenie odpowiedniego środowiska do uprawiania różnych dziedzin sportu. Bardzo ważny przy tym jest wybór podłogi. Musi to być wieloletnia nawierzchnia sportowa, która będzie tłumić hałas oraz energię udarową. W Polsce najbardziej popularne są drewniane wielowarstwowe podłogi sportowe na legarach. Składają się one z folii polietylenowej, która ma za zadanie chronić drewno przed wilgocią, rozwojem grzybów i pleśnią. W obiektach sportowych o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych montuje się systemy wentylacji podpodłogowej, dla dodatkowego zabezpieczenia delikatnego drewna. Na folię polietylenową kładzie się legary, na specjalnych podkładkach dystansowych do poziomowania. Bezpośrednio na legary kładzie się płyty OSB, do których mocuje się sportowe deski warstwowe. Drugim najpopularniejszym rodzajem podłogi sportowej, jest podłoga z tworzywa sztucznego. Składa się ona z trzech warstw: ze sprężystej pianki PVC, z siatki z włókna szklanego oraz, z wierzchniej warstwy czystego winylu, który ma chropowatą strukturę antypoślizgową.

Według ekspertów, oba te rodzaje podłóg sprawdzają się świetnie, jeśli chodzi o tłumienie hałasu i energii udarowej. Drewniane podłogi najczęściej można spotkać na halach i stadionach, natomiast, te z tworzywa sztucznego są wykorzystywane w siłowniach.