Zastosowanie kominków dachowych

Dach jest miejscem, gdzie wyprowadzane są z domu niektóre instalacje. Oprócz komina, który będzie niezbędny do odprowadzania spalin z kotła grzewczego, czy też kominka, którym pozbędziemy się dymu wytwarzanego podczas palenia w palenisku, są jeszcze inne rodzaje kominków dachowych, o których trzeba pamiętać.

Rodzaje kominków na dachu

kominek wentylacyjny ocieplonyKomin na dachu służy nie tylko wyprowadzaniu spalin wytwarzanych podczas działania kotła gazowego, olejowego czy każdego innego rodzaju kotła grzewczego. Na dachu musimy umieścić także inne kominki dachowe, które będą służyć skutecznej wentylacji pomieszczeń w domu, a także będą zakończeniem instalacji kanalizacyjnej. Kominek odpowietrzający jest właśnie tym, który dba o prawidłowe ciśnienie w domowej kanalizacji. Utrzymanie właściwego ciśnienia jest niezmiernie ważne dla sprawnego działania całej instalacji. Dzięki niemu nieprzyjemne zapachy nie będą się cofały do mieszkania, a będą usuwane na zewnątrz. Taki kominek ma najczęściej średnicę około 100 mm, jest dostępny w podstawowej gamie kolorystycznej dachówek, dzięki czemu całe pokrycie dachowe wygląda estetycznie. W podobnej kolorystyce znajdziemy kominek wentylacyjny, który jednak spełnia inną funkcję. Ten kominek odpowiada za sprawną wentylację pomieszczeń, przede wszystkim tych narażonych na duży poziom wilgoci, czyli kuchni, łazienki czy garażu. Jeśli wybierzemy kominek wentylacyjny ocieplony (izolowany), pozwoli nam to skutecznie obniżyć ilość skraplającej się pary wodnej, dzięki czemu w przewodach wentylacyjnych nie będzie pojawiała się woda. Ma to ogromne znaczenie w przypadku bardzo wilgotnych pomieszczeń.

Kominki dachowe nie mogą być stosowane zamiennie, ponieważ różnią się średnicą (w przypadku kominka wentylacyjnego minimalna średnica wynosi 150 mm). Różnią się także wysokością oraz zakończeniem. Obydwa jednak powinny być montowane w najwyższym punkcie dachu, nie niżej, niż na trzecim poziomie dachówki.