Zastosowanie kowalstwa, czy to już wymarły zawód?

Tradycyjnie postać kowala kojarzy nam się z wielkim, umięśnionym mężczyzną, który pracuje w ciemnej, brudnej kuźni, nosi wysmarowany olejem, przydymiony fartuch i trzyma w ręce gigantyczny młot, a w tle bucha żar i żywy ogień z ogromnego, mosiężnego pieca. Taki wizerunek to jednak tylko bajki i mity, no i ewentualnie średniowieczne historie. Dzisiaj zawód kowala jednak wciąż istnieje, chociaż wykonuje go coraz mniej osób.

Czym obecnie zajmuje się kowal?

kowalstwo wykonywane w KrakowieW czasach, w których większość osób wybiera w ramach szkoły średniej liceum lub technikum, coraz trudniej o specjalistów z różnych, technicznych dziedzin, wiążących się z wykorzystywaniem pracy fizycznej. Szkoły zawodowe mają coraz mniej uczniów, szczególnie odczuwają to w okresach niżu demograficznego. Zbadaliśmy problem niedoboru w zawodzie kowala w Krakowie. Okazuje się, że kowalstwo wykonywane w Krakowie to niezwykła rzadkość. Znajdziemy tam jedynie kilkunastu kowali. Czym zatem zajmuje się ten specyficzny fach? Dzisiaj rzadko już mówimy o klasycznym kowalstwie, wykonywanym w kuźniach. Zmienił się również kształt i rozmiar pieców używanych do tego celu. W dzisiejszych czasach mówi się zatem raczej nie o klasycznym kowalstwie, ale o metaloplastyce czy kowalstwie artystycznym. Osoby trudniące się tym zawodem wykonują metalowe rzeźby, ozdobne balustrady, barierki, ogrodzenia i różnego rodzaju elementy wystroju wnętrz. Czy weźmiemy pod uwagę kowalstwo wykonywane w Krakowie czy w innych miastach i wsiach, jest to bardzo ważne zajęcie.

Powinno się zatem promować szkoły zawodowe kształcące specjalistów z zakresu kowalstwa, chociażby artystycznego czy metaloplastyki, bo zawód kowala zanika. Widać to na omawianym przykładzie – kowalstwo wykonywane w Krakowie to tylko kilka zakładów i kilka osób znających temat.